Egypten och Nilens Synod samt inför Världsmiljödagen | v. 22

Tack Gud för samarbetet med Nilens Synod och för alla människor som fått lära sig mer om mänskliga rättigheter och religionsfrihet genom Equmeniakyrkans utbildningar i Egypten. Vi ber att Din Ande ska få fortsätta verka och förvandla människors hjärtan. Vi ber om beskydd och ledning. 

Gud, vi ber för hela din skapelse, för den underbara och sårade planet som vi får kalla för hem. Herre förbarma dig! Vi ber för de församlingar och människor som har börjat drömma om och praktisera ett annat sätt att leva. Låt ditt rike komma!  

Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden! 

Amen

På hjärtat med Karin Wiborn är Equmeniakyrkans bönepodd. Tillsammans med Karin följer vi Equmeniakyrkans förbönskalender och ber för det som för stunden är aktuellt i vår förbönskalender. Podden finns där poddar finns och ett nytt avsnitt kommer varje tisdag. Detta är bönen som Karin bad i veckans podd.