Equmeniakyrkans folkhögskolor och Evangeliska synoden i Libanon och Syrien | v. 11

Gud, vi ber för de folkhögskolor som Equmeniakyrkan är huvudman för. Vi ber att de ska få fortsätta vara platser där människor kan få utveckla både kunskap och självkänsla, där människor får redskap för sina tankar och utvecklar en inre kompass som gör skillnad i världen.  

Gud, vi ber för Libanon och Syrien. Vi ber om vishet och handlingskraft för alla människor med makt. Ekonomin har helt raserats och utmaningarna är många. Hjälp oss att fortsätta bistå med vägar till utveckling, skolgång och inkomst för människor i Libanon och Syrien.  

Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden!

Amen

På hjärtat med Karin Wiborn är Equmeniakyrkans bönepodd. Tillsammans med Karin följer vi Equmeniakyrkans förbönskalender och ber för det som för stunden är aktuellt i vår förbönskalender. Podden finns där poddar finns och ett nytt avsnitt kommer varje tisdag. Detta är bönen som Karin bad i veckans podd.