Equmeniakyrkans region i Stockholm och Idrottsskolorna i Kongo-Brazzaville | v. 8

Gud, vi ber för region Stockholm. Vi ber för medarbetare i regionen som vill stödja och uppmuntra församlingar och föreningars arbete. Vi ber för de pågående samtalen om hur regionerna i Equmeniakyrkan ska organiseras i framtiden.  

Jesus Kristus, vi ber för idrottsskolan i Brazzaville och filialen i Mindouli som drivs av Evangeliska Kyrkan i Kongo-Brazzaville. Hjälp ledarna att se och uppmuntra alla barn och att vara goda förebilder som föregår med gott exempel. Led, välsigna och beskydda våra idrottsvolontärer.  

Treeniga Gud, Fader, son och Ande, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden! 

I Jesu namn 

Amen  

På hjärtat med Karin Wiborn är Equmeniakyrkans bönepodd. Tillsammans med Karin följer vi Equmeniakyrkans förbönskalender och ber för det som för stunden är aktuellt i vår förbönskalender. Podden finns där poddar finns och ett nytt avsnitt kommer varje tisdag. Detta är bönen som Karin bad i veckans podd.