Equmeniakyrkans regioner i nord och syd samt systerkyrka i Egypten | v. 5

Gud, vi ber för Equmeniakyrkans regioner Syd och Nord. För Skåne och Blekinge, Västerbotten och Norrbotten. Vi ber för medarbetare i regionerna som vill stödja och uppmuntra församlingar och föreningars arbete. Vi ber om goda möten i stora och små sammanhang.  

Gud, vi ber och tackar för Equmeniakyrkans samarbete med kyrkan i Egypten. Om tre veckor startar ännu en utbildning i mänskliga rättigheter för muslimska och kristna ledare. Vi ber för dem som utbildar, vi ber för deltagarna. Kom med Din Ande och led oss alla.  

Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden! 

Amen

På hjärtat med Karin Wiborn är Equmeniakyrkans bönepodd. Tillsammans med Karin följer vi Equmeniakyrkans förbönskalender och ber för det som för stunden är aktuellt i vår förbönskalender. Podden finns där poddar finns och ett nytt avsnitt kommer varje tisdag. Detta är bönen som Karin bad i veckans podd.