Equmeniakyrkans regioner i öst och väst samt Centralasien och Kaukasus | v. 6

Gud, vi ber för Equmeniakyrkans regioner Öst och Väst. Vi ber för medarbetare i regionerna som vill stödja och uppmuntra församlingar och föreningars arbete.  

Vi ber för samtalen om hur regionerna i Equmeniakyrkan ska organiseras i framtiden.  

Vi ber för de människor i Centralasien och Kaukasus som har en tro på Jesus och som upplever förföljelse från omgivningen och myndigheterna. Ge dem kraft att leva i sin omvändelse. Vi ber om mod och beskydd.  

Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden! 

Amen

På hjärtat med Karin Wiborn är Equmeniakyrkans bönepodd. Tillsammans med Karin följer vi Equmeniakyrkans förbönskalender och ber för det som för stunden är aktuellt i vår förbönskalender. Podden finns där poddar finns och ett nytt avsnitt kommer varje tisdag. Detta är bönen som Karin bad i veckans podd.