Equmeniakyrkans utbildningar på Campus Bromma och Moravakyrkan i Nicaragua | v. 10

Gud, vi ber för Equmeniakyrkans utbildningar på Campus Bromma, diakonutbildningen vid Bromma folkhögskola och pastorsutbildningen vid Enskilda högskolan, Stockholm. Vi ber för alla som arbetar och studerar där, att de ska få utrusta och utrustas i kärlek, barmhärtighet, hopp, mod och kunskap.  

Gud, vi lyfter fram den nyvalda kyrkoledningen inom Moravakyrkan i Nicaragua. Vi ber om ledning, vishet och tålamod i de frågor som de står inför och särskilt i den interna försoningsprocess som inleds. Gud, fortsätt att verka genom Moravakyrkan. 

Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden! 

Amen  

På hjärtat med Karin Wiborn är Equmeniakyrkans bönepodd. Tillsammans med Karin följer vi Equmeniakyrkans förbönskalender och ber för det som för stunden är aktuellt i vår förbönskalender. Podden finns där poddar finns och ett nytt avsnitt kommer varje tisdag. Detta är bönen som Karin bad i veckans podd.