Fira Martin Luther King-dagen

På måndag den 20 januari är det dags. Då firas Martin Luther King-dagen i Sverige och uppmärksammas särskilt i Göteborg, Härnösand och Stockholm. I Norrmalmskyrkan i Stockholm tar Martin Smedjeback och initiativtagarna till Hijabuppropet emot sina utmärkelser. Och redan den 19 januari firar man i Alingsås missionskyrka.

Observera

Denna text publicerades första gången den 20 januari, 2014. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

På måndag den 20 januari är det dags. Då firas Martin Luther King-dagen i Sverige och uppmärksammas särskilt i Göteborg, Härnösand och Stockholm. I Norrmalmskyrkan i Stockholm tar Martin Smedjeback och initiativtagarna till Hijabuppropet emot sina utmärkelser. Och redan den 19 januari firar man i Alingsås missionskyrka.Se program för de olika städerna här