Förbön under november

I vårt vackra förbönskors, utformat som Equmeniakyrkans femfärgade kors, som vi har på Region Svealands kontor finns nu namnen på de församlingar som vi ber för i november.
Det är församlingarna i Arvikaområdet i västra Värmland:
Arvika, Brunskog, Eda, Gunnarskog, Järnskog, Köla, Sunne, Östra Ämtervik och de två församlingarna i Västra Ämtervik.

Varje gång vi möts i vårt arbetslag på regionkontoret ber vi särskilt för de församlingar som för månaden har sina namn i korset. Vi brukar då också berätta för varandra det vi vet som är aktuellt i dessa församlingar, om vi varit på besök eller fått rapporter på annat sätt. Självklart vet vi att vår Herre känner dessa sammanhang och allt som händer också där, men det blir ett sätt att för oss att omsluta dessa våra församlingar med en särskild omsorg.
Vi hoppas också att vi på detta enkla sätt kan uppmuntra till kontinuerlig förbön för varandra i vår region och i vår Kyrka.

Nu i november ber vi alltså Gud att omsluta församlingarna i västra Värmland med sin kärlek! Och så vet vi att Gud hör bön och gör något viktigt också med den som ber!