Föreningsutvecklare i Region Nord
Publicerat 3 december, 2013
Observera
Denna text publicerades första gången den 3 december, 2013. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.
Nu är det klart vem/vilka som blir föreningsutvecklare i Region Nord. VI är tacksamma och glada för flera goda ansökningar. Att ha flera bra kandidater att välja mellan är en förmån. Vår lösning blev därför inte bara en person, utan två.
Från 1 januari kommer Arvid Nyström att gå in i tjänsten och ha den till och med sommaren. Efter sommaren går tjänsten till Marta Karlsson som då är klar med sin pastorsutbildning och redo att börja arbeta. Båda kommer att finnas med på nyårslägret Norrsken i Hemavan så att fler får möjlighet att lära känna dem där.
Här kommer också en kort presentation av de båda:
Mitt namn är Arvid Nyström, jag är 26 år och kommer från Vännäs. De två senaste terminerna har jag fått förmånen att genom en bibelskola resa runt och besöka församlingar och ungdomsgrupper runt om i vårt land, så det känns som en stor förmån att få fortsätta möta föreningar och församlingar även i vår – fast denna gång som föreningsutvecklare. Jag har tidigare jobbat som ungdomsledare i Vännäs och även suttit som ordförande för det som då hette Övre Norrlands distrikt, så för många av er jag kommer möta så är jag inte ett helt obekant ansikte. Jag ser fram emot att få möta många av er genom denna tjänst och se vad Gud har tänkt för oss i Region Nord framöver!
Jag heter Marta Karlsson, är 27 år och växte upp i stor familj i en by utanför Jörn i Skellefteå kommun. För tillfället går jag mitt sista år på pastorsutbildningen i Stockholm och ser fram emot att få flytta hem till Norrland. Jag är glad och positiv, trivs i skogen och gillar det mesta som är kreativt, tackar inte nej till en dans till exempel. Djupa samtal, gärna kring fikabordet, ger mig energi. Samtalen får gärna handla om hur vi lever i en nära relation med Jesus som tar sig i uttryck i vardagen. Det skall bli roligt att få lära känna er i region Nord.