Förkunnaren och förkunnelsen 2019

Publicerat 

Det är fantastiskt att få möjligheten att predika! De där ögonblicken då det händer något i gudstjänsten, då Gud tydligt bekänner sig till sitt ord och människor berörs av evangeliet — det är inte mycket som slår det.

Och samtidigt. Alla har känt på våndan man ibland känner innan man ska träda upp, och som ibland kommer som en blues på söndag kväll.

Det är kort sagt både glädjande och trängande att vara predikant.

Vi tror det finns ett stort värde i att dela våra erfarenheter med varandra. Om man ska stå upp gång efter gång och förkunna behöver man både stöd, råd och goda exempel. Därför bjuder vi in till 2019 års upplaga av ”Förkunnaren och förkunnelsen”. Du möter Niklas Piensoho, Mikael Tellbe, Carin Dernulf, Eva-Marie Hultberg samt Clas Vårdstedt i en fullmatad dag. Dessutom finns en rad predikanter med och ger sitt bästa råd till dig som förkunnarkollega i en kort kavalkad av röster. I år har vi inga valbara seminarier, utan alla kommer att höra allt i Ryttargårdskyrkans kyrksal.

Ta ditt team eller dina vänner med dig och kom den 12 mars 2019.

 

Mer information hittar du här.

Förkunnaren och förkunnelsen 2019 A5 flyer