Förläng inte den tillfälliga utlänningslagen!

Uppmaning till Riksdagen i dag, onsdag 10 oktober, vid ett riksdagsseminarium där Rådgivningsbyrån för asylsökande och flyktingar tillsammans med Röda Korset presenterade de juridiska och de humanitära konsekvenserna av den tillfälliga utlänningslagen.

Uppmaning till Riksdagen

Idag, onsdag 10 oktober, hölls ett riksdagsseminarium där Rådgivningsbyrån för asylsökande och flyktingar tillsammans med Röda Korset presenterade de juridiska och de humanitära konsekvenserna av den tillfälliga utlänningslagen.

Genom den tillfälliga lagen, som ska upphöra den 19 juni 2019, är det bland annat mycket svårt att få tillstånd för familjeåterförening samt uppehållstillstånd för särskilt eller synnerligen ömmande skäl.

Rapporterna stämmer överens med Kyrkornas Julupprop som också uppmanar beslutsfattare att inte förlänga den tillfälliga lagen och vädjar om rätten till familjeåterförening. Läs mer i nedan PDFer.

humanitara_konsekvenser-av-den-tillfalliga-utlanningslagen

humanitara_konsekvenser-av-den-tillfalliga-utlanningslagen-sammanfattning

Migrationsrättens framtid

Inbjudan 4 oktober riksdagen Tillfälliga utlänningslagen