Församlingarna i region Stockholm och Pakistan | v. 48

Gud, vi ber för Region Stockholm. Vi ber att kyrkorna i december ska vara en plats där ljuset lyser i mörkret. Vi ber för julkonserter och andakter, för gudstjänster och julavslutningar. Vi ber om frid och fred bland människor  

Vi ber också för Pakistan. Vi ber om hopp för landets minoriteter, där ibland våra kristna systrar och bröder, som upplever alltmer utsatthet. Hör vår bön om fred och ökad förståelse mellan olika grupper. Hör vår bön för avskaffande av destruktiva lagar och system som används för att diskriminera människor.  

Gud, vi tackar för livet och för den skapelseväv vi är en del av. Vi ber om mognad och visdom när människor nu söker vägar till hållbart liv på jorden. 

Amen 

På hjärtat med Karin Wiborn är Equmeniakyrkans bönepodd. Tillsammans med Karin följer vi Equmeniakyrkans förbönskalender och ber för det som för stunden är aktuellt i vår förbönskalender. Podden finns där poddar finns och ett nytt avsnitt kommer varje tisdag morgon. Detta är bönen som Karin bad i veckans podd.