Från aska till återuppbyggnad

Observera

Denna text publicerades första gången den 2 december, 2011. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Efter avslutat polisundersökning var det under gårdagen dags att röja upp i St Andrews Church. Nu är allt bråte borta och många har hjälpt till och städat. Pallavi David, missionsföreståndarens dotter, skrev igår: ”Idag är den fjärde dagen. Det är inte längre ask-måndag. Idag är en dag då vi går från damm till återuppståndelse. Fler än hundra som älskar St Andrews Church kom tillsammans idag för att städa bort askan. Det första steget mot en förnyad kyrka.”

Hennes syster Priyanka David skrev senare:

”Kyrkan är städat! Vilken underbar känsla! Tack för alla era förböner.. och fortsätt be för oss på samma sätt!”

Bland annat via HCC:s facebooksida http://www.facebook.com/groups/173358552169/ har många människor hört av sig, vilket uppskattas mycket och är ett stort stöd för dem.

Gerard Willemsen
Regionsekreterare för Asien och Europa