Fred och rättvisa samt Israel och Palestina | v. 2

Gud, vi ber om fred! Vi ber om vägar till social rättvisa i en värld där klyftorna mellan rika och fattiga ökar. Vi ber om uthållighet i visionen om shalom – din fred till alla. Vi ber för Kristna fredsrörelsen i Sverige och andra partners i samverkan för fred och rättvisa.  

Gud, vi ber för Israel och Palestina. Herre förbarma dig, vi ber om fred! Det finns inga vinnare i krig, bara lidande. Vi står maktlösa inför hatet, men fasta i tron på att Du besegrat döden och att Din kärlek fördriver rädslor. Gud, vi behöver dig.  

Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden! 

Amen 

På hjärtat med Karin Wiborn är Equmeniakyrkans bönepodd. Tillsammans med Karin följer vi Equmeniakyrkans förbönskalender och ber för det som för stunden är aktuellt i vår förbönskalender. Podden finns där poddar finns och ett nytt avsnitt kommer varje tisdag morgon. Detta är bönen som Karin bad i veckans podd.