Ge Equmeniakyrkan en bra start

Söndagen den 29 september hålls en extra bön- och offerdag till Equmeniakyrkans nationella arbete. För att vi ska kunna hålla farten framåt. Det vi samlar in går till det nationella och regionala arbetet, till allt vi gemensamt bestämt att vår kyrka ska göra.

Klurig killeSöndagen den 29 september hålls en extra bön- och offerdag för Equmeniakyrkans nationella arbete. För att vi ska kunna hålla farten framåt.

Därför ber vi här om en extra gåva. Det vi samlar in går till det gemensamma arbetet i Sverige, till allt vi tillsammans bestämt att vår kyrka ska göra. Ofta gäller det arbete som varje enskild församling inte mäktar med, där vi behöver samverka nationellt. Som att stötta församlingstillväxt, diakonalt och socialt arbete. Insamlingen gäller också de viktiga insatser vi gör utanför kyrkans väggar. I sorgearbete på sjukhus, som extra stöd på universitet och i fängelser. Evangelisation och pionjärarbete.

Redan idag kan du förstås ge din gåva. Enklast använder du vårt 90 konto: pg 90 03 28-6 eller bg 900-3286

Eller så skickar du ett sms till 72980 med texten START. Då skänker du 100 kr till denna insamling.