Gemensam Framtid Live i Almedalen

Publicerat 

Måndag 2 juli, 16.30 -18.00: När ska kyrkan lägga sig i politiken?

Medverkande: Anna Ardin (tankesmedjan Sektor3), Marie Demker (Göteborgs Universitet), Ulla Marie Gunner (Immanuelskyrkans församling, Stockholm), Erik Helmerson (DN), Mats Lindgren (Kairos Future), Anders Mellbourn (Tidningen Sändaren), Lasse Svensson (Gemensam Framtid), Sofia Walan (Kristna Fredsrörelsen), Peter Örn (rådgivare). Moderator: Andreas Linderyd (doktorand vid Åbo akademi).

Tisdagen 3 juli 14.00-15.15: Ska kyrkan ta hand om välfärden?

Medverkande: Stefan Attefall (civil- och bostadsminister), Mats Lindgren (Kairos Future), Ulla Marie Gunner (Immanuelskyrkan Stockholm), Lasse Svensson (Gemensam Framtid), Frank Åkerman (Hela Människan). Moderator: Anders Mellbourn (Tidningen Sändaren).