Gemensamt Presidiemöte
Publicerat 29 april, 2011
Observera
Denna text publicerades första gången den 29 april, 2011. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.
Igår (torsdag) möttes de tre samfundens (och GF´s) presidier för gemensamma överläggningar. Det är många frågor som behöver hanteras såhär vid sista sammanträdet inför konferenser och bildarmöte. Det handlar om hur verksamhet och resurser skall föras över till den nya kyrkan, hur relationer skall se ut mellan den nya kyrkan och de gamla samfunden som går in i en avvecklingsfas, var kyrkokonferensen skall vara nästa år, hur samfunden representerar på varandras konferenser och information om kyrkoledarskapet. Uppgifter fördelades och rapporter kommer bla på denna hemsida. Nästa gång möts vi den 16 juni – om det blir det sista mötet återstår att se, tills dess skall ett förslag finnas på hur den fortsatta relationen skall se ut.
Idag skall regiongruppens arbete förberedas och den tredje och sista konsultationen inför första verksamhetsrådet genomföras. Idag handlar det om TROVÄRDIGHET. Skall bli spännande!
/Lasse Svensson