Globala veckan: Mellanöstern

Observera

Denna text publicerades första gången den 24 november, 2018. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

I den syriska staden Homs har Equmeniakyrkan kontakt med en kyrka som jobbar med ett projekt som kallas ”Hope for Space”. Tanken är att sammanföra barn och unga från kristna och muslimska bakgrunder för att lära känna varandra och kunna ha roligt tillsammans. Man arbetar bl a med olika sportaktiviteter som engagerar.

I en så krigstrött nation som Syrien är det väldigt viktigt att skapa utrymmen för barn och unga att kunna få hoppet tillbaka, att hitta ett vardagsliv trots omständigheterna och att finna gemenskap för fred och samexistens. Kyrkan som aktör i civilsamhället tar på sig en stor och viktig roll för att förverkliga detta.

Vi ber för situationen och människor i Mellanöstern. Vi ber också om vishet i att stödja och vara röstbärare.