Globala veckan: Nicaragua

Observera

Denna text publicerades första gången den 23 november, 2018. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Tasba Raya är ett område på den karibiska kusten i Nicaragua som har drabbats hårt när nybyggare har tagit över mark som har brukats av bybor. Klagomål har framförts till olika instanser i samhället, men inte mycket händer. Inget. Pastorn är en naturlig ledare i byarna och ett tag fanns det enbart en pastor på plats.

Idag finns det en pastor i var och en av de åtta byarna som utgör Tasba Raya. Equmeniakyrkan är med och gör det möjligt med ekonomiskt stöd till pastorernas lön. Pastorerna lever med byarna, uppmuntrar dem, ger dem stöd och för deras röster vidare utanför byarna. Berättelserna från området är att med pastorernas närvaro så har hoppet kommit tillbaka, trots att landskonflikten består och att ingen förändring i rätt riktning finns i sikte.

Vi ber för situationen och människorna i Nicaragua. Vi ber också om vishet i att stödja och vara röstbärare.