Gudstjänst om flykt

Planerar ni söndagens gudstjänst och letar efter något att sjunga som handlar om flyktingsituationen? Jan Mattssons sång om att överskrida sina egna gränser och att gå de som behöver oss tillmötes, har blivit än mer aktuell.

1622713_784004964950564_249501561_nPlanerar ni söndagens gudstjänst och letar efter något att sjunga som handlar om flyktingsituationen?
Brukssånger delar här en mycket lämplig sång av Jan Mattsson. Den har tyvärr fått större aktualitet nu än när den skrevs. Det är en bön om att orka gå över gränser. Att överskrida sina egna gränser och att gå de som behöver oss tillmötes.

Vill du höra hur den låter?

 

Vill du få tillgång till noterna?

Bär oss över gränser, text och melodi A5

Bär oss över gränser, text och ackompanjemang  A5

Mer information om Brukssånger
www.brukssanger.se