Hagerius: Låt afghanerna stanna i Sverige permanent

I mitten av juli, när de flesta av oss befann sig på semester och njöt av ledighet, införde Migrationsverket ett tillfälligt besluts- och verksamhetsstopp för alla asylärenden och utvisningar till Afghanistan.

Talibanernas framryckningar, religiös fundamentalism och grymheter som följer av detta gör situationen i landet mycket osäker. Om någon dessutom konverterat till kristen tro eller kommit ut ur garderoben som HBTQ-person så ökar utsattheten ytterligare.

Att bevilja permanent uppehållstillstånd är därför att ta ansvar, både av humanitära och ekonomiska skäl, skriver biträdande kyrkoledare Joakim Hagerius i veckans Perspektiv i tidningen Sändaren.

Varje vecka skriver våra kyrkoledare Lasse Svensson, Karin Wiborn, Joakim Hagerius och Equmenias generalsekreterare Carin Dernulf om frågor som de tycker är viktiga just nu under rubriken Perspektiv i tidningen Sändaren.