Hagerius: Vi firar att himmelens port nu öppnats för människorna

Kristi himmelsfärdsdag är vanligen ingen stor högtid i frikyrklig tradition. Man kan fundera över varför denna dag inte firas med samma självklarhet som påsk och pingst när det finns ett starkt samband mellan de tre?

Det finns nog naturliga förklaringar som att den alltid inträffar på en torsdag och inte en söndag. Eller att den lediga dagen skapar en långhelg och möjlighet att göra någon trevlig utflykt. För samfundsengagerade människor har helgen ofta inneburit kyrkokonferens av med annat att högtidlighålla.

Eller kan det bero på att det inte är lika tydligt varför vi firar Kristi himmelsfärd så som det är med påsk och pingst?

Läs biträdande kyrkoledare Joakim Hagerius Perspektiv i veckans Sändaren om Kristi himmelsfärdsdag.