Härlig sång och varm gemenskap

…på konferensen Leva Mångfald och Svenska med Sång. Ett 80 tal personer från olika platser runt om i landet möttes förra helgen till konferens i Högdalskyrkan.

Observera

Denna text publicerades första gången den 22 november, 2019. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Sång och gemenskap

…på konferensen Leva Mångfald och Svenska med Sång

Ett 80 tal personer från olika platser runt om i landet möttes förra helgen till konferens i Högdalskyrkan.  Jan Mattson och Andreas Andersson, från Göteborg , öppnade konferensen med sång och musik. Deltagarna i det nya projektet ”Svenska med sång”, tillsammans med Bilda, möttes till första nationella Nätverksträffen. På konferensen ”Leva Mångfald” möttes deltagarna till föreläsningar och seminarier gällande Mångfald och Interreligiös dialog. Bland föreläsarna fanns Jennifer Jag Jivan, från Christian Study Center i Pakistan, Marco Helles Mångfaldskonsult, Isac Zekry Missionär från Egypten och Göran Gunnar från MR-programmet på Enskilda Högskolan i Stockholm. På seminarier delades erfarenheter kring hur vi möts över gränser, delar tro och liv, välkomnar och  inkluderar alla vi möter i en öppen gemenskap.