Högtid – en podcast om kristna helgdagar

En podcast om de kristna helgdagarna. Varför firar vi just idag? Elin och George tar hjälp av Equmeniakyrkans evangelister för att stanna upp vid de röda dagarna i kalendern.

Podden finns där poddar finns, bland annat här nedan och på Spotify. Välj att prenumerera på podcasten i din poddspelare så missar du inte när ett nytt avsnitt dyker upp.

58. vecka 16 – Sapmi, bibelöversättningar och kreativa uttryck inom Equmeniakyrkan

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
58. vecka 16 – Sapmi, bibelöversättningar och kreativa uttryck inom Equmeniakyrkan
Loading
/

Vi ber för Sapmi och tacka för bibelöversättningar som finns på nordsamiska, lulesamiska och meänkiele. Till sommaren får vi också välkomna nya testamentet på sydsamiska. Vi tackar och ber också för de kreativa uttryck som finns i våra församlingar. Vi ska tacka för de möjligheter vi har med kroppar, röster, sinnen uttrycka oss och ta in när orden inte räcker till eller för att stärka orden. Tillsammans med församlingar runt om i landet ber biträdande kyrkoledare Karin Wiborn för nationellt och internationellt arbete inom Equmenia och Equmeniakyrkan varje vecka i den här bönepodden.

57. vecka 15 – Kongo Kinshasa samt diakoni och samhälle

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
57. vecka 15 – Kongo Kinshasa samt diakoni och samhälle
Loading
/

Vi ber för Kongo – Kinshasa, ett av världens rikaste länder vad gäller naturtillgångar, och samtidigt ett av de fattigaste och mest utsugna länderna som lever med långvariga konflikter, politisk instabilitet, brott mot mänskliga rättigheter, naturkatastrofer och stora ojämlikheter. Och vi ber också för vårt eget samhälle där allt fler kämpar med frågorna som kan sammanfattas varför och hur. Varför lever jag, varför ser det ut som det gör i världen och i vårt samhälle och hur ska jag leva för att orka, för att pengar, tid och kraft ska räcka och hur kan jag få falnad kärlek att blomma? Tillsammans med församlingar runt om i landet ber biträdande kyrkoledare Karin Wiborn för nationellt och internationellt arbete inom Equmenia och Equmeniakyrkan varje vecka i den här bönepodden.

56. vecka 14 – Troende som förföljs på grund av sin tro och vi ber för civilsamhället i Sverige

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
56. vecka 14 – Troende som förföljs på grund av sin tro och vi ber för civilsamhället i Sverige
Loading
/

Vi ber för vårt civilsamhälle som blir alltmer undanträngt och osynliggörs genom att informationsbidrag av olika slag tas bort i t ex bistånd och för fredsorganisationer. Och vi ber för troende av olika religion som förföljs för sin tro runt om i världen. Tillsammans med församlingar runt om i landet ber biträdande kyrkoledare Karin Wiborn för nationellt och internationellt arbete inom Equmenia och Equmeniakyrkan varje vecka i den här bönepodden.

55. vecka 13 – Stilla veckan och Unionskyrkan i Estland

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
55. vecka 13 – Stilla veckan och Unionskyrkan i Estland
Loading
/

Den här veckans påminnelse om vår internationella gemenskap är inte så långväga, vi ska be för Unionskyrkan i Estland som under de senaste 30 åren har varit med om en slags uppståndelse, eller befrielse. Tillsammans med församlingar runt om i landet ber biträdande kyrkoledare Karin Wiborn för nationellt och internationellt arbete inom Equmenia och Equmeniakyrkan varje vecka i den här bönepodden.

54. vecka 12 – Ungdomsledare i Equmeniakyrkans församlingar och systerkyrkan FIEIDE i Spanien

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
54. vecka 12 – Ungdomsledare i Equmeniakyrkans församlingar och systerkyrkan FIEIDE i Spanien
Loading
/

Idag ska vi tacka och be för ungdomsledare som är med och skapar växtplats för samhällets barn och unga i Equmeniakyrkans kyrkor. Vi ber också för vår systerkyrka FIEIDE i Spanien och för fred med och i vår värld. Tillsammans med församlingar runt om i landet ber biträdande kyrkoledare Karin Wiborn för nationellt och internationellt arbete inom Equmenia och Equmeniakyrkan varje vecka i den här bönepodden.

Liselotte J Andersson – Kampen mellan ljus och mörker

Efesierbrevet - Bibelstudier
Efesierbrevet – Bibelstudier
Liselotte J Andersson – Kampen mellan ljus och mörker
Loading
/

Liselotte J Andersson, evangelist och pastor i Equmeniakyrkan. 2024 läser Equmeniakyrkan Efesierbrevet på temat ”Se vilket hopp”. Vi fortsätter vår resa att dela tron och uppmuntra till heliga vanor som att läsa bibeln.

53. vecka 11 – Equmeniakyrkans folkhögskolor och Evangeliska synoden i Libanon och Syrien

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
53. vecka 11 – Equmeniakyrkans folkhögskolor och Evangeliska synoden i Libanon och Syrien
Loading
/

Den här veckan går våra böner till Equmeniakyrkans folkhögskolor som är växtplatser för människor som söker i sina personligheter. Vi ber också för Libanon och Syrien och vår systerkyrka Evangeliska synoden som är verksam i de båda länderna. Tillsammans med församlingar runt om i landet ber biträdande kyrkoledare Karin Wiborn för nationellt och internationellt arbete inom Equmenia och Equmeniakyrkan varje vecka i den här bönepodden.

52. vecka 10 – Equmeniakyrkans utbildningar på Campus Bromma och Moravakyrkan i Nicaragua

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
52. vecka 10 – Equmeniakyrkans utbildningar på Campus Bromma och Moravakyrkan i Nicaragua
Loading
/

Den här veckan ber vi för Equmeniakyrkans utbildningar på Campus Bromma, diakonutbildningen vid Bromma folkhögskola och pastorsutbildningen vid Enskilda högskolan, Stockholm. Och vi ber för den nyvalda kyrkoledningen inom vår systerkyrka Moravakyrkan i Nicaragua. Tillsammans med församlingar runt om i landet ber biträdande kyrkoledare Karin Wiborn för nationellt och internationellt arbete inom Equmenia och Equmeniakyrkan varje vecka i den här bönepodden.

51. vecka 9 – Equmeniakyrkans utbildningar och kyrkan i Pakistan

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
51. vecka 9 – Equmeniakyrkans utbildningar och kyrkan i Pakistan
Loading
/

Den här veckan ber vi för Equmeniakyrkans utbildningar och hur vi genom den internationella missionen får vara del i den kristna kyrkans utbildning i Pakistan för ekumenisk förståelse mellan olika kristna samfund i ett land där kristen tro i sig är svår att utöva. Tillsammans med församlingar runt om i landet ber biträdande kyrkoledare Karin Wiborn för nationellt och internationellt arbete inom Equmenia och Equmeniakyrkan varje vecka i den här bönepodden.

50. vecka 8 – Equmeniakyrkans region i Stockholm och Idrottsskolorna i Kongo-Brazzaville

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
50. vecka 8 – Equmeniakyrkans region i Stockholm och Idrottsskolorna i Kongo-Brazzaville
Loading
/

Denna vecka ber vi för Equmeniakyrkans region i Stockholm. Vi ber för medarbetare i regionen som vill stödja och uppmuntra församlingar och föreningars arbete. Vi ber också för de pågående samtalen om hur regionerna i Equmeniakyrkan ska organiseras i framtiden. Och vi ber för idrottsskolorna i Kongo-Brazzaville dit vi just har sänt två ungdomar som volontärer. Tillsammans med församlingar runt om i landet ber biträdande kyrkoledare Karin Wiborn för nationellt och internationellt arbete inom Equmenia och Equmeniakyrkan varje vecka i den här bönepodden.

49. vecka 7 – Equmeniakyrkans regioner i Mitt och Svealand samt för kyrkan i Kina

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
49. vecka 7 – Equmeniakyrkans regioner i Mitt och Svealand samt för kyrkan i Kina
Loading
/

Denna vecka ber vi för Equmeniakyrkans regioner Mitt och Svealand. Vi ber för medarbetare i regionerna som vill stödja och uppmuntra församlingar och föreningars arbete. Vi ber också för kyrkan och kristna i Kina. Tillsammans med församlingar runt om i landet ber biträdande kyrkoledare Karin Wiborn för nationellt och internationellt arbete inom Equmenia och Equmeniakyrkan varje vecka i den här bönepodden.

48. vecka 6 – Equmeniakyrkans regioner i öst och väst samt Centralasien och Kaukasus

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
48. vecka 6 – Equmeniakyrkans regioner i öst och väst samt Centralasien och Kaukasus
Loading
/

Denna vecka ber vi för Equmeniakyrkans regioner Öst och Väst. Vi ber för medarbetare i regionerna som vill stödja och uppmuntra församlingar och föreningars arbete. Vi ber också för de människor i Centralasien och Kaukasus som har en tro på Jesus och som upplever förföljelse från omgivningen och myndigheterna. Tillsammans med församlingar runt om i landet ber biträdande kyrkoledare Karin Wiborn för nationellt och internationellt arbete inom Equmenia och Equmeniakyrkan varje vecka i den här bönepodden.