Högtid – en podcast om kristna helgdagar

En podcast om de kristna helgdagarna. Varför firar vi just idag? Elin och George tar hjälp av Equmeniakyrkans evangelister för att stanna upp vid de röda dagarna i kalendern.

Podden finns där poddar finns, bland annat här nedan och på Spotify. Välj att prenumerera på podcasten i din poddspelare så missar du inte när ett nytt avsnitt dyker upp.

En vänförsamlingsrelation: Asklanda-Ornunga och Kinkenge

Equmeniakyrkan
En vänförsamlingsrelation: Asklanda-Ornunga och Kinkenge
/

Hur hänger en församling utanför Vårgårda i Sverige ihop med en församling tre dagars bilfärd bort från Kinshasa i Demokratiska Republiken Kongo? Svaret får du av Ida Langdell som har en aktiv roll i vänförsamlingsrelationen mellan Asklanda-Ornunga och Kinkenge. Vänförsamlingsrelationen började för drygt 10 år sedan när församlingen i Kinkenge hörde av sig med en önskan om en vänförsamlingsrelation. Varför? För att inte känna sig bortglömda och för att två församlingar skulle kunna bära varandra i bön. Sedan dess har mycket hänt. Vill du känna pulsen, glädjen, utmaningarna och möjligheterna med att ha och vara en vänförsamling? Lyssna då till detta avsnitt.

Påskdagen

Equmeniakyrkan
Påskdagen
/

Kristus är uppstånden! Lena Bergström om påskdagen. Elin och George träffar Equmeniakyrkans evangelister och djupdyker i de kristna röda dagarna.

Långfredagen

Equmeniakyrkan
Långfredagen
/

Britta Hermansson om långfredagen, Jesu död och att stå vid korset tillsammans. Elin och George träffar Equmeniakyrkans evangelister och djupdyker i de kristna röda dagarna.

Skärtorsdagen

Equmeniakyrkan
Skärtorsdagen
/

Liselotte J Andersson om skärtorsdagen, världens viktigaste måltid och mystiken kring nattvarden. Elin och George träffar Equmeniakyrkans evangelister och djupdyker i de kristna röda dagarna.

Palmsöndagen

Equmeniakyrkan
Palmsöndagen
/

Marcus Olson om fikon, åsnan och att mötas i ögonhöjd. Elin och George träffar Equmeniakyrkans evangelister och djupdyker i de kristna röda dagarna.

Utmaning från Thailand: förvalta Guds skapelse

Equmeniakyrkan
Utmaning från Thailand: förvalta Guds skapelse
/

Om detta samtalar Ulrika Morazan med Stefan Emilsson, som är Equmeniakyrkans samordnare för Asien. Hör Stefan berätta om livet i nio karenbyar i norra Thailand, om kyrkan mitt i samhället, om hur längtan efter förbättrade levnadsvillkor har orsakat stor naturförstörelse och utsatthet och om alternativ till detta, om hur kvinnor ställer andra sorts frågor om byutveckling än män och om att definiera hur stor miljöpåverkan jag rimligen kan i mitt dagliga liv när jag samtidigt vill följa Guds uppmaning till var och en av oss, om att vara goda förvaltare av skapelsen. Lyssna, inspireras och utmanas!

Jungfru Marie bebådelsedag

Equmeniakyrkan
Jungfru Marie bebådelsedag
/

Lena Bergström om det omöjliga, om bebådelsen och inkarnationen när Gud blir människa. Elin och George träffar Equmeniakyrkans evangelister och djupdyker i de kristna röda dagarna.

Midfastosöndagen

Equmeniakyrkan
Midfastosöndagen
/

Britta Hermansson om när Jesus mättar tusentals människor med fem bröd och två fiskar. Om att vara mitt i fastan och att återställa platsen efter en festival. Elin och George träffar Equmeniakyrkans evangelister och djupdyker i de kristna röda dagarna.

Om pastorsutbildning i Republiken Kongo

Equmeniakyrkan
Om pastorsutbildning i Republiken Kongo
/

Ett samtal med Carl Sundberg, en av Equmeniakyrkans missionärer i Republiken Kongo (Kongo Brazzaville). Carl och Ulrika pratar om bland annat att utbilda bra pastorer och ledare i Kongoländerna. Om kontextuell teologi och om att uppmuntra till internationellt engagemang.

Tredje söndagen i fastan

Equmeniakyrkan
Tredje söndagen i fastan
/

Liselotte J Andersson om kampen mot ondskan, mörkret och om ljuset. Elin och George träffar Equmeniakyrkans evangelister och djupdyker i de kristna röda dagarna.

Andra söndagen i fastan

Equmeniakyrkan
Andra söndagen i fastan
/

Marcus Olson om den kämpande tron, dagens bibeltext med hundar som liknelse och att säga att man inte orkar mer. Elin och George träffar Equmeniakyrkans evangelister och djupdyker i de kristna röda dagarna.

Om barn och unga

Equmeniakyrkan
Om barn och unga
/

Ett samtal med Henric Götefelt, internationell koordinator i Equmenia, Equmeniakyrkans barn- och ungdomsorganisation. Henric och Karin pratar bland annat om vikten av att bygga internationellt arbeta på långvariga relationer. Om att ta vara på ungas engagemang för internationell mission på bästa sätt.

Older Episodes »