Högtid – en podcast om kristna helgdagar

En podcast om de kristna helgdagarna. Varför firar vi just idag? Elin och George tar hjälp av Equmeniakyrkans evangelister för att stanna upp vid de röda dagarna i kalendern.

Podden finns där poddar finns, bland annat här nedan och på Spotify. Välj att prenumerera på podcasten i din poddspelare så missar du inte när ett nytt avsnitt dyker upp.

Våld i nära relationer. Exempel från Ecuador och Moldaviden

En podd om internationell mission
En podd om internationell mission
Våld i nära relationer. Exempel från Ecuador och Moldaviden
/

Våld i nära relationer är ett faktum som finns hos dem och hos oss, som finns där och här. I detta avsnitt hör vi Anna Carin Persson Stenbeck, internationell handläggare på Equmeniakyrkan tala om detta svåra och viktiga ämne, om hur Beginning of Life i Moldavien och Förbundskyrkan i Ecuador arbetar med detta och vad vi i Sverige kan lära oss från dem. Lyssna och låt dig utmanas och inspireras av våra syskon i Ecuador och i Moldavien!

Pingstdagen.

Högtid
Högtid
Pingstdagen.
/

Pingstdagen. Hör evangelisten Lena Bergström läsa och prata om Heliga Anden. Elin och George träffar Equmeniakyrkans evangelister och djupdyker i de kristna röda dagarna.

Kristi himmelsfärdsdag

Högtid
Högtid
Kristi himmelsfärdsdag
/

Kristi himmelsfärdsdag, goda nyheter och ny evangelist i podden: Ida-Maria Brengesjö. Elin och George träffar Equmeniakyrkans evangelister och djupdyker i de kristna röda dagarna.

Indien och covid-19

En podd om internationell mission
En podd om internationell mission
Indien och covid-19
/

Situationen med Covid-19 i Indien har eskalerat på ett katastrofalt sätt den senaste tiden. Gerard Willemsen, internationell chef på Equmeniakyrkan, berättar om vårt nära samarbete med Hindustani Covenant Church i allmänhet, men framförallt om vad Hindustani Covenant Church har gjort och gör med fokus på pandemin. Hör bland annat om en informationskampanj för att förebygga spridning av Covid-19 och om hur ett av kyrkans sjukhus ställt om sin verksamhet till att nu enbart arbeta med covidsjuka. Detta och mycket mer gör Hindustani Covenant Church i dessa tider. De gör skillnad!

Ett skepp kommer lastat – hjälpmedel till Syrien

En podd om internationell mission
En podd om internationell mission
Ett skepp kommer lastat – hjälpmedel till Syrien
/

Gunilla Ikponmwosa, Equmeniakyrkans samordnare för Mellanöstern berättar om den överfulla containern som nyligen kom sjövägen från Sverige till Syrien. Vad innehåller den? Hur kommer innehållet att användas? Hör Gunilla berätta om situationen i Syrien idag och om ett samarbete mellan kyrkor både lokalt, nationellt och internationellt. Hör också om hur du och jag är en del av den containern som nyss anlände till Syrien och hur vi kan fortsätta att bidra.

En vänförsamlingsrelation: Asklanda-Ornunga och Kinkenge

En podd om internationell mission
En podd om internationell mission
En vänförsamlingsrelation: Asklanda-Ornunga och Kinkenge
/

Hur hänger en församling utanför Vårgårda i Sverige ihop med en församling tre dagars bilfärd bort från Kinshasa i Demokratiska Republiken Kongo? Svaret får du av Ida Langdell som har en aktiv roll i vänförsamlingsrelationen mellan Asklanda-Ornunga och Kinkenge. Vänförsamlingsrelationen började för drygt 10 år sedan när församlingen i Kinkenge hörde av sig med en önskan om en vänförsamlingsrelation. Varför? För att inte känna sig bortglömda och för att två församlingar skulle kunna bära varandra i bön. Sedan dess har mycket hänt. Vill du känna pulsen, glädjen, utmaningarna och möjligheterna med att ha och vara en vänförsamling? Lyssna då till detta avsnitt.

Påskdagen

Högtid
Högtid
Påskdagen
/

Kristus är uppstånden! Lena Bergström om påskdagen. Elin och George träffar Equmeniakyrkans evangelister och djupdyker i de kristna röda dagarna.

Långfredagen

Högtid
Högtid
Långfredagen
/

Britta Hermansson om långfredagen, Jesu död och att stå vid korset tillsammans. Elin och George träffar Equmeniakyrkans evangelister och djupdyker i de kristna röda dagarna.

Skärtorsdagen

Högtid
Högtid
Skärtorsdagen
/

Liselotte J Andersson om skärtorsdagen, världens viktigaste måltid och mystiken kring nattvarden. Elin och George träffar Equmeniakyrkans evangelister och djupdyker i de kristna röda dagarna.

Palmsöndagen

Högtid
Högtid
Palmsöndagen
/

Marcus Olson om fikon, åsnan och att mötas i ögonhöjd. Elin och George träffar Equmeniakyrkans evangelister och djupdyker i de kristna röda dagarna.

Utmaning från Thailand: förvalta Guds skapelse

En podd om internationell mission
En podd om internationell mission
Utmaning från Thailand: förvalta Guds skapelse
/

Om detta samtalar Ulrika Morazan med Stefan Emilsson, som är Equmeniakyrkans samordnare för Asien. Hör Stefan berätta om livet i nio karenbyar i norra Thailand, om kyrkan mitt i samhället, om hur längtan efter förbättrade levnadsvillkor har orsakat stor naturförstörelse och utsatthet och om alternativ till detta, om hur kvinnor ställer andra sorts frågor om byutveckling än män och om att definiera hur stor miljöpåverkan jag rimligen kan i mitt dagliga liv när jag samtidigt vill följa Guds uppmaning till var och en av oss, om att vara goda förvaltare av skapelsen. Lyssna, inspireras och utmanas!

Jungfru Marie bebådelsedag

Högtid
Högtid
Jungfru Marie bebådelsedag
/

Lena Bergström om det omöjliga, om bebådelsen och inkarnationen när Gud blir människa. Elin och George träffar Equmeniakyrkans evangelister och djupdyker i de kristna röda dagarna.