Högtid – en podcast om kristna helgdagar

En podcast om de kristna helgdagarna. Varför firar vi just idag? Elin och George tar hjälp av Equmeniakyrkans evangelister för att stanna upp vid de röda dagarna i kalendern.

Podden finns där poddar finns, bland annat här nedan och på Spotify. Välj att prenumerera på podcasten i din poddspelare så missar du inte när ett nytt avsnitt dyker upp.

13. vecka 23 – Equmenia Equal och vår systerkyrka i Belarus

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
13. vecka 23 – Equmenia Equal och vår systerkyrka i Belarus
/

Equmenia har släppt det nätbaserade ledarmaterialet Equmenia Equal – för ett mer jämlikt Equmenia. Equmenia vill arbeta mot all form av diskriminering samt främja jämställdhet och jämlikhet. Det vill också Equmeniakyrkan bland annat genom att ta tydligt avstånd från all form av diskriminering på grund av sexuell läggning eller könsidentitet. I Jakobs brev i bibeln läser vi: gör inte skillnad på människor, ni som tror på Jesus Kristus. Den här veckan ber vi också för Belarus, som är det minst demokratiska landet i Europa. Där är starka begränsningar för civilsamhället, politisk oro, social nöd och stor ojämlikhet. Tillsammans med församlingar runt om i landet ber biträdande kyrkoledare Karin Wiborn för nationellt och internationellt arbete inom Equmenia och Equmeniakyrkan varje vecka i den här bönepodden.

12. vecka 22 – Moldavien och Equmeniakyrkans region mitt

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
12. vecka 22 – Moldavien och Equmeniakyrkans region mitt
/

Den här veckan ber vi för Moldavien och det arbete vi gör tillsammans med systerkyrka där samt medarbetare, lägerdeltagare och arbete i Equmeniakyrkans region mitt. Tillsammans med församlingar runt om i landet ber biträdande kyrkoledare Karin Wiborn för nationellt och internationellt arbete inom Equmenia och Equmeniakyrkan varje vecka i den här bönepodden.

11. Pingstdagen den 28 maj

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
11. Pingstdagen den 28 maj
/

Pingstdagen är värd att firas. Den heliga anden är en gåva, en hjälpare, som ger oss fördjupade insikter och extra stöd till hjärtat. Som skärper blicken och våra förmågor och ger oss kraft att växa i kärlek.  En bönepodd med Equmeniakyrkans biträdande kyrkoledare Karin Wiborn.

10. Pingstafton den 27 maj

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
10. Pingstafton den 27 maj
/

Ett par gånger har jag varit på Iona, en gästfri kommunitet på en ö som ligger utanför Skottland på inre Hebriderna. Första gången jag var där möttes jag av orden att ”här är slöjan mellan himmel och jord extra tunn” Det stämmer bra in på min upplevelse. Naturen var gränslöst intagande. En bönepodd med Equmeniakyrkans biträdande kyrkoledare Karin Wiborn.

9. Fredagen den 26 maj

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
9. Fredagen den 26 maj
/

För den som är bra på att räkna så stämmer det att detta är nionde podden och därmed borde det vara den sista i pingstnovenan. Jag har fuskat och kommer att fuska: Det är dagarna mellan kristi himmelsfärd och pingstdagen som är nio dagar. Vi ber alltså pingstnovenan i elva dagar. Men jag tror det är ett godkänt fusk. En bönepodd med Equmeniakyrkans biträdande kyrkoledare Karin Wiborn.

8. Torsdagen den 25 maj

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
8. Torsdagen den 25 maj
/

Och nog är det en lite yrig tid i vårt svenska klimat just denna tid. Vårtid, kvittrande fåglar, vårbäckar, plötslig värme efter en lång vinter. Det är skolavslutning, konfirmationstid, examen, snart semester och mycket som ska hinnas innan dess. Och inte så sällan följer plötslig förälskelse, eller plötslig hjärtesorg, mitt i den ljuva vårtiden. En bönepodd med Equmeniakyrkans biträdande kyrkoledare Karin Wiborn.

7. Onsdagen den 24 maj

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
7. Onsdagen den 24 maj
/

Idag är det den 24 maj, det förunderligt varma hjärtats dag. Och varför detta är en dag för oss i Equmeniakyrkan att minnas. En bönepodd med Equmeniakyrkans biträdande kyrkoledare Karin Wiborn.

6. Tisdagen den 22 maj

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
6. Tisdagen den 22 maj
/

För att passera synliga och osynliga gränser behövs mod och vi behöver den heliga anden som ger oss modet att leva efter Kristi vilja, våga lite mer, möta den som vår kultur och vårt land har placerat på bänken lite utanför samhället, eller, för den delen – och det kräver eftertanke – den kyrkan har placerat utanför kyrkan. En bönepodd med Equmeniakyrkans biträdande kyrkoledare Karin Wiborn.

5. Måndagen den 22 maj

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
5. Måndagen den 22 maj
/

Det ser mörkt ut. Eller, för att uttrycka det annorlunda, det är inom många områden jag skulle önska en annan utveckling än den som är. Det handlar om den ekologiska krisen, oro i förorten och orten, politiska beslut där jag inte känner mig hemma i besluten som att ingå i Natoalliansen eller ett minskat mottagande för människor på flykt. Jag känner oro för en ökad polarisering, inte bara i vårt land, utan i världen. En bönepodd med Equmeniakyrkans biträdande kyrkoledare Karin Wiborn.

4. Söndagen den 21 maj

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
4. Söndagen den 21 maj
/

I pingstnovenans bön ber vi att den heliga anden, godhetens och sanningens Ande, ska komma och fylla våra hjärtan med kärlekens eld. Det är så viktigt att vi ser klart, med öppnade ögon, det som är fantastiskt och underbart men också det som är förfärligt, skrämmande och kanske till och med, för stunden, hopplöst. En bönepodd med Equmeniakyrkans biträdande kyrkoledare Karin Wiborn.

3. Lördagen den 20 maj

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
3. Lördagen den 20 maj
/

Vi gör som lärjungarna och den tidiga kyrkan och använder tiden mellan Kristi himmelsfärdsdag och pingst till att be om anden. Vi gör det tillsammans i en vid kristenhet. Anden skapar och ger liv och är motsats till det som är andefattigt. Vår bön är att vara anderika, livfulla. En bönepodd med Equmeniakyrkans biträdande kyrkoledare Karin Wiborn.

2. Fredagen den 19 maj

På hjärtat med Karin Wiborn
På hjärtat med Karin Wiborn
2. Fredagen den 19 maj
/

Hur är ett liv utan Anden? Ja, det kanske är det vi menar med andefattig, vi vet nog vad vi menar när vi kallar något för andefattigt, men jag blev nyfiken vad det finns för synonymer till andefattig och några av de ord jag fann var själlös, utan idéer, innehållslös, torr, tråkig, formalistisk, intetsägande och tom. Kort och gott; Anden ger liv och är medskapare av det som ger växt, energi, innehåll och mening. En bönepodd med Equmeniakyrkans biträdande kyrkoledare Karin Wiborn.