Information från Asylrättscentrum

Om Asylprocessen

Här kan du läsa om hur asylprocessen fungerar från det att du lämnar in ansökan till dess att du får besked. Läs mer

Förlängning av uppehållstillstånd

Har du beviljats tillfälligt uppehållstillstånd i Sverige och vill förlänga ditt tillstånd? På den här sidan hittar du information viktig information om förlängningsprocessen, när du måste ansöka och hur du gör det. Läs mer 

Att bli 18 år – en handbok

Den här handboken riktar sig till dig som kom till Sverige som ensamkommande barn, och blir 18 år under asylprocessen. Läs mer

Guide – Att prata med barn

Vad bör man tänka på inför möte med barn som genomgår asylutredning? Hur kan du som offentligt biträde för barn vara ett bra stöd till barnet? Vilken annan hjälp kan barnet få? Vi på Asylrättscentrum delar nu vår guide till att prata med barn i asylutredningen. Läs mer

Podd – Människor och Migration.

Vi vill också passa på att tipsa om vår podd där vi lyfter aktuella och relevanta migrationsfrågor med kunniga personer.  Läs mer

För att prenumerera på nyhetsbrevet från Asylrättscentrum, kontakta maja.dahl@sweref.org.