Kongo Kinshasa samt diakoni och samhälle | v. 15

Gud, vi ber för Demokratiska republiken Kongo, vi ber för våra två systerkyrkor CEC och CEBU i deras olika verksamheter. Vi ber för landets politiska situation efter valet och för de som blivit drabbade av översvämningarna i Landet. Vi ber även för våra missionärer och vår kollega Andersson som arbetar i landet.  

Gud, vi ber för vår värld och vårt samhälle. Ge oss mod att tro på kärleken fast hatet är så starkt – ge oss mod att fortsätta kämpa för det goda fast livet är så hårt. Tack för alla händer som sträcks ut till hjälp och stöd. Tack att vi få gå med dig Gud. Du vet om alla och du överger ingen 

Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden! 

Amen

På hjärtat med Karin Wiborn är Equmeniakyrkans bönepodd. Tillsammans med Karin följer vi Equmeniakyrkans förbönskalender och ber för det som för stunden är aktuellt i vår förbönskalender. Podden finns där poddar finns och ett nytt avsnitt kommer varje tisdag. Detta är bönen som Karin bad i veckans podd.