Lena Bergström tillträder ny tjänst

Publicerat 

 

Lena Bergstsröm lämnar uppdraget som regional kyrkoledare i höst. Från den 1 september kommer hon att arbeta som verksamhetsledare för Brobygge – dialog med livet – på 50% och även vara evangelist i Region Stockholm på 25%. Hon kommer att avskiljas som evangelist redan nu på kyrkokonferensen i Gävle. Tjänsten är placerad i Alvik.
Mer om Brobygge 

– Jag har verkligen uppskattat att få arbeta i Region Nord och hade nog trott att jag skulle stanna längre på min post. Det har varit och är en glädje att möta församlingar och medarbetare här i Nord, i samtal och gudstjänst!

En tillförordnad regional kyrkoledare att utses. Sedan följer en process där församlingar får nominera personer för att till nästa års kyrkonferens kunna välja en ny regional kyrkoledare för Region Nord. Mer information om detta kommer framöver.