Många deltagare på Vitalize 2019

Inspiration, kraft, gemenskap och själavård var nyckelorden för Vitalize 2019. Den 8-9 november träffades ett 50 tal av Equmeniakyrkans församlingsplanterare på Hjortsbergagården utanför Alvesta. Tillsammans representerade de 11 av Equmeniakyrkans församlingsplanteringar.

Inspiration, kraft, gemenskap och själavård var nyckelorden för Vitalize 2019. Den 8-9 november träffades ett 50 tal av Equmeniakyrkans församlingsplanterare på Hjortsbergagården utanför Alvesta. Tillsammans representerade de 11 av Equmeniakyrkans församlingsplanteringar.

Roland Frick och Ulrika Magnusson undervisade om egenvård. Många av deltagarna passade också på att boka själavårdssamtal med Roland och Ulrika. Pär Alfredsson, Equmeniakyrkan och Jonas Andersson från Gå ut mission predikade och inspirerade. Hans Sundberg, Rickard Lundgren, Klas Eriksson och Göran Undevall fanns också med som ledare.

Vilken glädje och förmån att Equmeniakyrkan har dessa fantastiska människor som vågar satsa pionjärt. Det är en inspiration för oss alla.