Mänskliga rättigheter och vår systerkyrka i Indien | v. 3

Gud, vi ber för arbetet med att främja mänskliga rättigheter. Vi ber om mod att stå upp för människors lika värde, här i Sverige och internationellt. Gud, vi ber dig om hjälp att stå emot de krafter som vill begränsa människors rätt att få tro och uttrycka sin tro 

Gud, vi ber för alla i kyrkor och kristna organisationer i Indien som drabbas av det allt trängre utrymmet i samhället när det politiska klimatet inskränker möjligheten att bedriva den verksamhet som dessa kristna betjänar samhället med.  

Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden! 

Amen 

På hjärtat med Karin Wiborn är Equmeniakyrkans bönepodd. Tillsammans med Karin följer vi Equmeniakyrkans förbönskalender och ber för det som för stunden är aktuellt i vår förbönskalender. Podden finns där poddar finns och ett nytt avsnitt kommer varje tisdag. Detta är bönen som Karin bad i veckans podd.