Martin Luther King-priset 2014 – nominera nu

Finns det någon du tycker arbetar för fred och rättvisa på ett viktigt sätt? Som lyfter jämlikhet, ickevåld och solidaritet för att få ett bättre samhälle? Då är det den personen du ska nominera till ”Ickevåldspriset i Martin Luther Kings anda” för 2014.

Observera

Denna text publicerades första gången den 15 maj, 2013. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Martin Luther KingFinns det någon du tycker arbetar för fred och rättvisa på ett viktigt sätt? Som lyfter jämlikhet, ickevåld och solidaritet för att få ett bättre samhälle?

Då är det den personen du ska nominera till ”Ickevåldspriset i Martin Luther Kings anda” för 2014.

Var med och påverka och låt Martin Luther Kings dröm leva vidare i Sverige.

Nominera till:
prisnominering.martinlutherking@skr.org

Varje år, den tredje måndagen i januari, firas Martin Luther Kingdagen. I Sverige genom ett pris som delas ut till någon som här arbetat i Martin Luther Kings anda. Priset för 2014 delas ut den 20 januari. Huvudorganisationerna bakom Martin Luther King-dagen och priset är Equmeniakyrkan, Kristna Fredsrörelsen och Sveriges Kristna råd.

Nomineringstiden pågår fram till september 2013.

Foto: Roland Persheden