Midsommardialog på Sjövik

Upplev ett par dagar med tradition och nyskapande andlighet på Sjöviks folkhögskola i södra Dalarna.

Många har firat midsommar på Sjövik och nu är Midsommardialogen en tradition som i år fyller 10 år. Musik, blomplockning, dans kring midsommarstången skapar tillsammans med goda möten, workshops och gemenskap kring måltiderna en god atmosfär.

 

midsommar

Upplev ett par dagar med tradition och nyskapande andlighet på Sjöviks folkhögskola i södra Dalarna.

Många har firat midsommar på Sjövik och nu är Midsommardialogen en tradition som i år fyller 10 år. Musik, blomplockning, dans kring midsommarstången skapar tillsammans med goda möten, workshops och gemenskap kring måltiderna en god atmosfär.

Tolvstegstänkandet och den kristna andligheten är ett viktigt möte, där tolvstegaren kan få hjälp att komma vidare i stegarbetet och andlig fördjupning få bli en erfarenhet för oss alla. Leve kroppen – är årets tema. Vi reflekterar kring samspelet mellan kropp och själ i föreläsningar, samtal och rörelse.

Välkommen till fest och gemenskap, utmaningar och fördjupning. Liksom förra året avslutas programmet med middag på midsommar-dagens eftermiddag.

Gästmedverkande: Petra Jonssonpastor i Equmeniakyrkan, Anette Sundell-Liljedahl danspedagog och dansare.

Läs mer eller ladda ned folder »

Anmäl dig till Sjöviks folkhögskola senast 28 maj. Du anmäler dig enklast genom att mejla exp@sjovik.eu

Uppge ditt namn, adress, om du önskar dubbel- eller enkelrum och eventuell specialkost. Det går också bra att ringa 0226-678 00.