Minnet av svenska martyrer i Kina
Publicerat 27 november, 2012
Observera
Denna text publicerades första gången den 27 november, 2012. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Häromdagen var vår praktikant Johan Landström, som finns i Wuhan, med på en ceremoni vid kyrkan i Macheng och framförde hälsningar från Sverige. I Songbu, en plats nära staden Macheng, dödades Missionsförbundets missionärer Anders Johansson och Otto Wikholm av en folkhop som jagade dem och till slut fick tag på dem. Det skedde 1893. Mer om detta kan man läsa här.

Det var nära den platsen där de första svenska missionärerna anlände i området. Först 1901 skulle missionärer återvända till platsen. Minnet av dessa händelser hålls levande i vår systerkyrka. Nu hölls alltså en minnesceremoni vid den nybyggda kyrkan inne i själva Macheng.
Kyrkan i Macheng invigdes för ungefär ett år sedan och byggdes med stöd ifrån Sverige.
Gerard Willemsen, Regionsekreterare för Eurasien