Minnet av svenska martyrer i Kina

Framför kyrkan i Macheng. I mitten pastor Wang och snett bakom Johan Landström.

Häromdagen var vår praktikant Johan Landström, som finns i Wuhan, med på en ceremoni vid kyrkan i Macheng och framförde hälsningar från Sverige. I Songbu, en plats nära staden Macheng, dödades Missionsförbundets missionärer Anders Johansson och Otto Wikholm av en folkhop som jagade dem och till slut fick tag på dem. Det skedde 1893. Mer om detta kan man läsa här.

Pastor Wang talar vid en ceremoni till minne av martyrerna. Foto J. Landström

Det var nära den platsen där de första svenska missionärerna anlände i området. Först 1901 skulle missionärer återvända till platsen. Minnet av dessa händelser hålls levande i vår systerkyrka. Nu hölls alltså en minnesceremoni vid den nybyggda kyrkan inne i själva Macheng.

Kyrkan i Macheng invigdes för ungefär ett år sedan och byggdes med stöd ifrån Sverige.

Gerard Willemsen, Regionsekreterare för Eurasien