Missionsvolontärer till Ecuador

missionsvolontarer

Missionsvolontärsprogrammet finns till för den som vill upptäcka, pröva eller fördjupa Guds kallelse till internationell mission. Nu sänder Equmeniakyrkan ut Linnea Värmsjö, Nora Gustavsson och Ruth-Elisabeth Bruun Börjesson, som alla är påväg till Ecuador för att följa och bidra till våra systerkyrkors arbete för Guds mission på närmare håll under vintern/våren 2026.

Nora är i Monticristi för att vara med i Vingar till Frihets förebyggande arbete mot våld i nära relationer. Följ Nora här eller maila henne för att få uppdateringar här

Linnea är i El Chaco och är med i församlingars arbete, och finns med som stödperson i skolorna i området. Maila henne för att få uppdateringar här

Ruth-Elisabeth kommer att vara med i församlingens arbete i Cabeno, och ungdomsarbetet i regionen. Maila henne för uppdateringar här

Uppdraget som missionsvolontär handlar även om att ge vidare genom att dela med sig av erfarenheter, berättelser och böneämnen från missionsarbetet, både under tiden på plats och efter hemkomst, för att inspirera och skapa engagemang hos andra.

Missionsvolontärerna har stödförsamlingar som stödjer och bär i bön och har handledare på plats i Ecuador och i Sverige. Var gärna med i bön för Ecuador och våra medarbetare på plats!