Namnet – är det viktigt?

Observera

Denna text publicerades första gången den 26 augusti, 2010. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Känns som det finns lite olika spår i detta med namn på det nya samfundet.  Det kan  vara något som signalerar en ny position. Det kan vara något som signalerar en ”gammal” position. Det kan vara något som positionerar i förhållande till något. Det kan vara nåt som ”bara” låter bra. Allt beror på ärende och riktning.
Personligen skulle jag vilja att namnet inte främst positionerar ekumeniskt utan heller lyfter fram någon slags ambition, dröm, vision. För det är ju det vi har med den nya kyrkan. God teori finns, god praktik finns  och god vilja finns. Nu möts de tre. Men hur tas detta tillvara – och hur avspeglas det i ett namn?

Snart drar vi igång omröstningen! Ös in fler namn!

Idag började arbetet med ny hemsida på allvar och såhär ser första utkastet ut:

/Lasse