Nominera till Martin Luther King-priset 2014

Finns det någon du tycker arbetar för fred och rättvisa på ett viktigt sätt? Som lyfter jämlikhet, ickevåld och solidaritet för att få ett bättre samhälle? Då kan du nominera den personen till ”Ickevåldspriset i Martin Luther Kings anda” för 2014.

Finns det någon du tycker arbetar för fred och rättvisa på ett viktigt sätt? Som lyfter jämlikhet, ickevåld och solidaritet för att få ett bättre samhälle? Då kan du nominera den personen till ”Ickevåldspriset i Martin Luther Kings anda” för 2014.

mlk_460_cr

Var med och påverka och låt Martin Luther Kings dröm leva vidare i Sverige.
Den tredje måndagen i januari firas Martin Luther Kingdagen. I Sverige delar vi ut ett pris till någon som arbetat i Martin Luther Kings anda. Priset för 2014 delas ut den 20 januari. Huvudorganisationerna bakom Martin Luther King-dagen och priset är EqumeniakyrkanKristna Fredsrörelsen och Sveriges kristna råd.