Ny generalsekreterare tror på gott samarbete med Equmeniakyrkan

I slutet av oktober välkomnade norska baptistsamfundet en ny generalsekreterare.

Bjørn Bjørnø

Norska baptistsamfundet är en samarbetspartner till Equmeniakyrkan. Nyligen utsågs Bjørn Bjørnø till ny generalsekreterare i organisationen. Terje Aadne har haft posten sedan 2010.

Bjørn Bjørnø har i många år varit pastor i flera församlingar inom pingströrelsen i Norge och även generalsekreterare för pingstmissionen. Han skriver i en kommentar till Equmeniakyrkan att han ser fram mot ett gott samarbete framöver mellan samfunden.

– Jag är säker på att vi kommer att bygga goda relationer och bra samarbete i framtiden.  Möjligheterna är stora och utmaningarna många, men vi tror att Gud, vår himmelske Fader, kommer att vägleda oss i den kommande tiden.