Nya medarbetare i Region Mitt

Publicerat 

Flera församlingar i Region Mitt har haft förmånen att välkomna nya medarbetare:

Bodil Eriksson installerades den 6 september som pastor och föreståndare i Betlehemskyrkan i Sundsvall.RM Installation Bodil Eriksson BK Sundsvall 2015sept (2)

Bodil är sedan tidigare pastor i Stöde baptistförsamling och kommer nu att dela sin tid mellan de två församlingarna. Till sin nya tjänst tar Bodil med sig flera års erfarenhet av att bygga en mångkulturell församling, en utveckling som också Betlehemskyrkan står mitt i.

Foton fr Sundsvall: Kristian Holmgren

RM Christoffer Sö Sara Lö 2015aug (1) Missionsförsamlingen i Östervåla har fått två nya medarbetare, nämligen  Christoffer Söderkvist och Sara Löfstedt. De välkomnades vid gudstjänsten den 23 augusti. Christoffer arbetar som ungdomsledare heltidstjänst och deltar i ”Ungdomsledarens första år”, den utbildningen kan du läsa mer om här. Sara arbetar som diakon 50 % tjänst. Sara gör nu sitt vägledningsår och ordineras vid nästa års kyrkokonferens.

I Equmeniakyrkan i Örbyhus installerades Oskar Johansson som pastor med ungdomsinriktning 31 maj. Oskar som ordinerades vid kyrkokonferensen i år har redan arbetat ett år i församlingen under sitt vägledningsår. Oskar Johansson  (3)