Nytt material om arbetet med människor på flykt i våra församlingar

”Jag var främling och ni tog emot mig…” Berättelser från Equmeniakyrkans församlingar om arbetet med människor på flykt 2015-2021. Exempel från Equmeniakyrkan i Luleå , Höör, Nås, Järfälla, Smögen Orsa Dals Ed och många flera.

Migrationsarbete framsida

Flyktingkrisen 2015 utmanade oss. Equmeniakyrkans församlingar öppnade verkligensina hjärtan – och dörrar – när tusentals flyktingar från Syrien, Afghanistan och Afrika knackade på! Nu berättar vi vad de gjorde och vad det har betytt.

Hösten 2015 stod vi inför en stor utmaning. 350 församlingar i Equmeniakyrkan antog den och engagerade sig. Engagemanget för asylsökande och nyanlända är fortfarande stort idag; många har fått nya vänner, gudstjänstliv och gemenskaper har berikats av nya människor.

Häftet är nu färdigställt och har skickats ut till alla församlingar. Det går nu också att beställa från NyaMusik!