… och ni besökte mig

Sjukhusens vårdtider blir kortare, och alltfler vårdas i hemmet också när avancerad sjukvård behövs. Att besöka sjuka har alltid varit ett uppdrag för församlingsmedarbetare, men fördjupning på området krävs.

– en utbildning med inriktning på själavård utanför sjukhusmiljön

Foto: Anna Tärnhuvud/Betaniastiftelsen

Sjukhusens vårdtider blir kortare, och alltfler vårdas i hemmet också när avancerad sjukvård behövs. Att besöka sjuka har alltid varit ett uppdrag för församlingsmedarbetare, men fördjupning på området krävs.

Kursen vänder sig till pastorer, präster och diakoner eller motsvarande som i sina församlingar arbetar med själavård utanför sjukhusmiljön. Även till personer som på frivillig basis möter sjuka i hemmiljö.

Stockholm, Allhelgonakyrkan 18-19/3 och 14/5
Skellefteå, Stiftsgården 19-20/3 och 13/5
Alingsås, Lilleskog 28-29/3 och 28/5

Läs mer och anmäl dig på betaniastiftelsen.nu