Pastor från HCC dödad i Chopda, i norra Maharashtra, Indien

Publicerat 

Den 24 april på ett kvällsmöte i Malapur kom en mängd människor och attackerade pastor Nandu Gulab Tadokha. Dessa människor misshandlade honom svårt samt hotade andra pastorer på plats. Pastor Nandu togs in på sjukhus men efter en vecka avled han av de inre blödningarna han fick genom misshandeln.

Pastor Nandu Gulab Tadokha arbetade för vår samarbetskyrka Hindustani Covenant Church (HCC) i Chopda. Pastor Nandu var en trogen medarbetare sedan 2008 och var en del av Pawra Tribe. Tack vare hans engagerade arbete var det många som kom till tro på Jesus Kristus. Pastor Nandu arbetade i Malapur Chopda Curch, han var änkling och hade fyra döttrar. Tre av döttrarna är gifta och yngsta dottern, endast 13 år gammal, bodde hos honom.

Vi ber för alla pastorer och medlemmar i våra systerkyrkor i Chopda. Vi ber även för våra systrar och bröder som dagligen lever under dödshot och förföljelse runt om i världen.

Bilden är tagen vid pastor Nandu Gulab Tadokhas begravning för några dagar sedan.