43. vecka 1 – Välsignat nytt år och den globala ekumeniken
I Equmeniakyrkans bönekalender ber vi koncentrerat under januari för ett större vi och inkluderar i det våra systerkyrkor, den världsvida kyrkan och hela mänsklighetens globala utmaningar. Kanske har jag förut i den här podden talat om ordet ekumenik, i så fall kommer här en repetition: Ekumenik är ett grekiskt ord som inte finns i bibeln, men i andra historiska skrifter. Det betyder egentligen ”hela den bebodda världen” eller ”hela den kända världen”.
Den här veckan ska vi särskilt be för våra medarbetare i församlingar som samlas till vinterkonferens, en viktig plats för att finna vår gemensamhet och samspel. Vi ber också för insamlingen till det internationella arbetet som är ett uttryck för vår ekumenik, vi är i ett större vi. Och vi ska be om fred som, liksom klimatomställning, en förutsättning för vår framtid.
Tillsammans med församlingar runt om i landet ber biträdande kyrkoledare Karin Wiborn för nationellt och internationellt arbete inom Equmenia och Equmeniakyrkan varje vecka i den här bönepodden.
