Prisutdelning Martin Luther King-priset 2019

Publicerat 
Välkommen på prisceremoni

Martin Luther King-priset 2019 tilldelas Domino Kai. Juryns motivering lyder: ”Romernas långa historia i Sverige kantas av kampen för ett värdigt liv och lika rättigheter. Domino Kai har genom praktiskt arbete och opinionsbildning gett röst åt en grupp som alla pratar om men som sällan blir lyssnad på. I sann Martin Luther King-anda är han en brinnande folkbildare, brobyggare och inspiratör som steg för steg gör världen bättre genom goda idéer, mycket arbete och stort hjärta.

Medverkande av Britta Hermansson, Karin Wiborn och Immanuel Gospel m.fl. Fika serveras.

Läs mer på http://www.martinlutherking.se

Ladda ned affisch

Prisceremonin äger rum i Norrmalmskyrkan på Norrtullsgatan 37 i Stockholm 21 januari 2019 kl 19.00.