Rådsmöte i Kuala Lumpur

Observera

Denna text publicerades första gången den 6 juli, 2011. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Jag deltar för första gången i det årliga rådsmötet för baptisternas världsallians (BWA) som detta år hålls i Malaysia. Närmare bestämt är det på 14 våningen (av 43) på hotellet Berjaya Times Square som allting sker, så hur mycket vi ser och upplever av själva landet kan verkligen diskuteras. Denna våning är lika stor som ett vanligt svenskt konferenscentrum. Nåväl, jag åkte ju inte hit för att recensera platsen. Ungefär 500 deltgare från hela världen är här och deltar i möten och kommissioner om ämnen som evangelisation, fred, religionsfrihet, mänskliga rättigheter och lärofrågor. På eftermiddagen var jag med i ett möte om Intra-baptist relations. Det handlande om frågor som skapar barriärer mellan baptister och möjliga principer som kan underlätta dialog. Samtidigt hålls möten om Baptist-Muslim-relationer. Man kan tycka att vi borde klara av våra egna konflikter innan vi ger oss in i samtal med andra religioner. Men så är det förstås inte – bådadera kommer alltid att vara en utmaning. I Nagaland är 95% av alla invånare baptister. Ändå har de 3 grupper i landet som ligger i väpnad konflikt med varandra. Jag hade nog tidigare tänkt att om alla människor på jorden vore baptister så hade vi fred. Kanske inte. Men det är klart det var ju bara 95%. Det är säkert de resterande 5 procenten som strider.

Per Westblom, ur Baptistbloggen