Region Svealand och Sápmi | v. 42

Kära Gud, vi tackar och ber för församlingar och föreningar i Region Svealand. Vi ber för höstens nya satsningar och det arbete som troget pågår år efter år. Vi ber om glädje och uthållighet i arbetet i din tjänst.  

Jesus Kristus, tack att du är vid vår sida. Vi ber för samerna i Ryssland, som genom kriget har hamnat i en svår situation utan kontakt med andra samer i Norden. Vi ber att du ger dem uthållighet och uppmuntran i den situation som är.  

Heliga Ande, du som blåser förändringens vindar, vi tackar för livet och ber för hela skapelsen. Vi ber om mod och villighet att lyssna till skapelsens rop i vår tid. 

Amen

På hjärtat med Karin Wiborn är Equmeniakyrkans bönepodd. Tillsammans med Karin följer vi Equmeniakyrkans förbönskalender och ber för det som för stunden är aktuellt i vår förbönskalender. Podden finns där poddar finns och ett nytt avsnitt kommer varje tisdag morgon. Detta är bönen som Karin bad i veckans podd.