Regionfest – ”NY!” – lördag 8 oktober 2016 i Linköpings Missionskyrka! Information och Anmälan.

Observera

Denna text publicerades första gången den 30 juni, 2016. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Regionfest och Regionstämma
Region Öst av Equmeniakyrkan och Equmenia
Linköpings Missionskyrka
Lördagen den 8 oktober 2016

Tema: ”NY!”

Välkommen till Linköping 8 oktober och Regionfest 2016!

Dagen är till för medlemmar i församlingar och föreningar i Region Öst av Equmeniakyrkan och Equmenia. Den som vill delta och förnyas i tro, tanke, hjärta och uppdrag! Vi har valt temat: ”Ny”, då det är väldigt mycket som är nytt i Sverige och i världen idag. Det blir två gudstjänster, två inspirationsföreläsningar, tre storseminarium med mycket goda talare och föreläsare. Equmenia har samtidigt sin regionstämma och vi gör flera av dagens programpunkter gemensamt.

Det är FEST! Att komma samman är roligt och det kommer bli tårtkalas och tid för att möta gamla och nya vänner.

Boka in denna dag och ta med dig vänner från församlingen och kom! Ju fler vi är med, ju festligare blir det!

Förtroenderådet möts 11.00-12.45. Särskild kallelse och agenda går ut till dess medlemmar efter sommaren.

Prel. Schema för Regionfesten
09.00 Drop in fika, registrering
10.00 Inledningsgudstjänst – ”Nu gör jag något Nytt” (Jes 43:18)
11.00 Förtroenderådet möts (11.00 – 12.45)
11.00 Inspiration 1 – ”Sjung en Ny sång” (Ps 33:3)
11.45 Slät kopp kaffe
12. 00 Inspiration 2 – ”Du gör jorden Ny.” (Ps 104:30)
12.45 Lunch
13.45 Storseminarium – ”Nya församlingar på ett Nytt sätt”
14.45 Tårtkalas
15.30 Storseminarium – ”Att tala om Jesus i en Ny tid”
16.15 Paus, vatten, frukt
16.30 Storseminarium – ”Nya svenskar”
17.30 Festsmörgås och kaffe
18.30 Festgudstjänst – ”Nytt liv i Jesus”
20.15 Café

10.00 Inledningsgudstjänst – ”Nu gör jag något Nytt” (Jes 43:18) – Ida-Maria Brengesjö, föreningsutvecklare i region öst och evangelist, predikar över ”Nu gör jag något Nytt” (Jes 43:18) – En predikan om utmaning till förnyelse och nya vägval i livet.
Lokala musiker och sångare medverkar.

11.00 Inspiration 1 – ”Sjung en Ny sång” (Ps 33:3)
Lyssna till Jakob Wessbo – musikansvarig i Linköpings Mfs – om hur musiken används i gudstjänsten i Linköpings Missionsförsamling och hur den skulle kunna användas i din församling.
Kanske får man lära sig en ny sång…

12.00 Inspiration 2 – ”Du gör jorden Ny.” (Ps 104:30) Klimatklivet och Hållbara val.
Region Öst är i planeringsstadiet att tillsammans med Bilda och Patrik Sundberg göra en satsning under ht17/vt18 om och för miljön, där vi får inspiration, redskap och kunskap för att kunna fatta hållbara och klimatsmarta val i vår vardag.
Patrik finns på plats under hela dagen med info, tid för samtal och inspiration.
Patrik Sundberg är medlem i Andreasförsamlingen/Fjällstugan och äger och driver företaget Sundberg Sustainability AB

13.45 Storseminarium – ”Nya församlingar på ett Nytt sätt”
Göran Strömner, pastor och föreståndare i Vidablickskyrkan, Norrköping – en utmaning till pionjärarbete och att våga tänka nytt om och omkring vad en församling är och kan vara i Sverige idag.

15.30 Storseminarium – ”Att tala om Jesus i en Ny tid”
Britta Bolmenäs – föreståndare i Tibro Missionsförsamling och fd Riksevangelist – håller ett undervisningspass om evangelisation och predikan i vår tid, då de flesta inte vet något om Jesus eller kristen tro. (Utmaning till evangelisation, hur berättar man om Jesus för den som inget vet? Hur berättar man om Jesus för den som inte har honom som en stor fråga i livet?)

16.30 Storseminarium – ”Nya svenskar”
Möt Emil Mattsson från Räddningsmissionen, Göteborg – som talar över: ”Nya svenskar” – om romer och flyktingar (utmaning att ta emot dem som behöver oss, att sträcka oss utanför oss själva, arbeta tillsammans med varandra och andra, praktisk och profetisk diakoni)

18.30 Festgudstjänst – ”Nytt liv i Jesus”
Britta Bolmenäs – föreståndare i Tibro Missionsförsamling och fd Riksevangelist predikar över: ”NYTT liv i Jesus” – en predikan om vem Jesus är och vad det innebär att ta emot honom och Andens kraft i sitt liv!
På Festgudstjänsten sjunger ”Revoice” – en ekumenisk kör från Linköping (studenter och ungavuxna).

 

Anmälan STÄNGD!

Sista anmälan: söndag 2 oktober

Ladda ner affisch HÄR!