Roger slutar – nu söker vi ny församlingsutvecklare

Roger Henningsson slutar sin tjänst som församlingsutvecklare i Region Mitt sista oktober. Vi tackar honom för ett gott arbete i regionen. Nu söker vi Rogers efterträdare.

Roger Henningsson slutar sin tjänst som församlingsutvecklare i Region Mitt sista oktober. Vi tackar honom för ett gott arbete i regionen. Ett arbete som främst inneburit kontakt med många församlingar som vill ha hjälp med sin väg framåt och med att bygga upp ett nätverk av handledare som kan stödja församlingar.

Nu söker vi Rogers efterträdare. Det är en heltidstjänst där du ingår i Region Mitts kollegium. Fokus i arbetet ligger på att ta initiativ till och stödja församlingarna i deras utvecklingsprocesser. Du behöver vara lyhörd för, och möta, varje enskild församlings unika behov och samtidigt utmanande så att processer startar och drivs uthålligt och långsiktigt.

Läs mer under Lediga tjänster Region Mitt