Rötter och vingar i Region Nord
Publicerat 2 april, 2014
Observera
Denna text publicerades första gången den 2 april, 2014. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.
Vi har fantastiska medarbetare i Equmeniakyrkan. På alla nivåer, nationell, regionalt och lokalt finns det engagerade och begåvade personer som ger av sina liv för att Guds rike skall växa och människor ges möjlighet att möta Jesus personligt. Att stödja dessa medarbetare är en av våra viktigaste uppgifter som kyrka.

I alla regioner pågår därför nu en satsning på medarbetardagar där temat ”Rötter och vingar” är den gemensamma nämnaren. Det ges tillfälle till fördjupning och lärande kring de rötter vi bär med oss från våra bildarsamfund. Här finns en oerhört rik källa att ösa ur.
När medarbetare i Region Nord möttes var det Tomas Boström, Arne Frtizon och Johnny Jonsson som stod för denna delen av undervisningen.
Tillsammans med våra kyrkoledare, nationella och regionala, och regionernas församlings- och föreningsutvecklare uppmuntras och utmanas vi att se vilka vingar vi har och söka Guds väg i en ny tid. Det har redan mycket som bär oss men vi behöver även hjälpas åt att se sådant vi behöver lämna för att det som har verklig bärkraft, i den tid vi lever just nu, skall få utrymme.
Vid medarbetardagarna i Region Nord var även Josefine Arenius och Mogens Nielsen inbjudna för att ytterligare fördjupa tankarna kring förenings- och församlingsutveckling. De bidrog med sina erfarenheter, sin kunskap och inte minst sin glöd och värme.
När vi möts, som på medarbetardagar, är delandet oerhört betydelsefullt. Runt matbordet, vid promenader… samtalas det och delas både smärta och glädje. Vid andakter delar vi tydligt förbön och omtanke med varandra och förnyar våra möten med Herren själv. Förmodligen är detta det viktigaste vi gör när vi möts. För i mötet med Jesus finner vi såväl våra rötter som de vingar som bär oss vidare.
Klas Johansson
Regional kyrkoledare