Sjöviks folkhögskola söker Rektor och bitr rektor

Sjöviks folkhögskola söker två personer som vill leda en stor folkhögskola. Ni har ett brinnande intresse för folkbildning och kultur, och en strategisk blick för fortsatt förnyelse i samklang med huvudmännen.

sjovikfhsk

Sjöviks folkhögskola söker två personer som vill leda en stor folkhögskola. Ni har ett brinnande intresse för folkbildning och kultur, och en strategisk blick för fortsatt förnyelse i samklang med huvudmännen. Vi tänker oss en rektor som skolledare till 100% och bitr rektor som delar sin tid mellan skolledning och undervisning.

Vi förutsätter att ni delar skolans värdegrund och är väl införstådda med folkbildningens uppgift och arbetsformer.

 Om tjänsterna
Som rektor är du ansvarig för att leda och utveckla folkhögskolans mångskiftande verksamhet när det gäller bildning, kultur och demokrati. Ett nära samarbete med huvudmännen, kontakter med samverkanspartners, organisationer, myndigheter och företag är också viktiga delar av dina uppgifter liksom ansvar för budget och ekonomisk uppföljning. Därtill kommer naturligtvis en skolledares allehanda elevrelaterade arbetsuppgifter. Vi ser gärna att du har pedagogisk utbildning och erfarenhet av skolledarjobb.

Som biträdande rektor delar du din tid mellan skolledning och undervisning.
Du har pedagogisk utbildning och vi ser gärna att du har tidigare erfarenhet av skolledning.

Sjöviks folkhögskola är en mångkulturell miljö där demokratin och allas lika värde är centrala begrepp.

 

Tillträde
Tillträde 1 augusti 2014 eller enligt överenskommelse.

Upplysningar
Styrelsens ordförande Krister Nilsson, tel 072-589 22 09,

Ansökan
Ansökan med löneanspråk senast 2 juni 2014 till c.krister.nilsson@gmail.com (obs! endast ansökan med e-post).

Om folkhögskolan
För vidare information om skolan hänvisas du till www.sjovik.eu