Skolorna i Wuhan Kina samt sommarens mötesplatser i Sverige | v. 24

Gud, vi ber för Kina. Vi ber om studieglädje för de nya eleverna som börjat på Zhong Nan, det teologiska seminariet i Wuhan. Vi ber också att seminariet i framtiden ska få tillstånd att ta in fler elever och på så sätt kunna möta pastorsbristen i Kinesiska kyrkan. 

Gud, vi ber för sommarens alla mötesplatser! För sommargårdar och lägerplatser. För caféernas öppna samtal, för konferenser som ger näring åt tro och liv. För jordnära vandringar och sommarens alla bad i öppna vatten.  

Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden! 

Amen

På hjärtat med Karin Wiborn är Equmeniakyrkans bönepodd. Tillsammans med Karin följer vi Equmeniakyrkans förbönskalender och ber för det som för stunden är aktuellt i vår förbönskalender. Podden finns där poddar finns och ett nytt avsnitt kommer varje tisdag. Detta är bönen som Karin bad i veckans podd.