Språkcaféer ger nya vänner

Hur utvecklar vi vårt mångfaldsarbete? Tre församlingar delar med sig av sina erfarenheter i boken ”Mångfald i församlingen – så funkar det!”

Observera

Denna text publicerades första gången den 16 maj, 2014. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Hur blir vi församlingar som välkomnar nya svenskar? Hur utvecklar vi vårt mångfaldsarbete?

Vi bad tre församlingar dela med sig av sina erfarenheter av att välkomna nya svenskar in i gemenskapen.

Det är historien bakom boken ”Mångfald i församlingen – så funkar det!”

I boken berättar Carin Hemmati  om Hallundakyrkan i Botkyrka, Josef Nsumbu om Immanuelskyrkan i Borås och Hans Andreasson om Kanalkyrkan i Sandviken. Här delar de generöst med sig av erfarenheter, ger råd och tips om både möjligheter och svårigheter, och de berättar ”så här gjorde vi”.

Dessutom ger Marco Helles och Sven Halvardson i den inledande och den avslutade delen perspektiv på det nya Sverige där vi som kyrka kan spela en viktig roll. Inte minst i byggandet av sammanhållning i en tid som präglas av stora globala och lokala spänningar och utmaningar.

Inga Johansson och referensgruppen för mångfald och religionsmöten är initiativtagare till boken och Görel Byström Janarv och Lennart Henriksson är redaktörer för den. Boken är full av fina bilder från de tre församlingarna, som  fotografen Anders H Nilsson svarar för.

Boken kommer att presenteras och säljas på kyrkokonferensen 2014 – men den kommer också att kunna beställas från vår nya leverantör Tingstad. Boken kostar 50 kr + porto

Nu hoppas vi att församlingar beställer denna viktiga bok till ledare, anställda och förtroendevalda i församlingarna.

Vi hoppas många ska inspireras av den! För att handla på webbutiken Tingstad gå in på www.tingstad.se

För frågor om boken kontakta Inga Johansson, inga.johansson@equmeniakyrkan.se